Login: Hasło:
Zapamiętaj mnie
Zapomniałeś hasła lub nie działa?
Na tej stronie używamy ciasteczek by móc świadczyć ci uslugi, personalizowac reklamy i analizować ruch. Informacje o tym, jak korzystasz z tej strony są udostępniane m. in. google. Korzystając z niej zgadzasz się na to.

Akceptuj Odrzuć Pokaż mi więcej informacji

Jesteś niezalogowany | Zaloguj się | Zarejestruj się

Miejski Zakład Komunikacyjny w Szczecinie/

Jelcz 272 MEX #263

1976 - Szczecin – Stare Miasto, pl. Hołdu Pruskiego. „Kultowy” przystanek „Plac Hołdu Pruskiego”, czyli końcowy autobusów kursujących do Polic - linii 101 od 2 kwietnia 1973 roku i linii 107 od 1 marca 1982 roku. 19 grudnia 1986 roku przystanek końcowy tych linii został przeniesiony na plac Rodła, a rok później w tym miejscu kończyła się już nitka wjazdowa Trasy Zamkowej. Pusty plac po lewej był przed wojną kwartałem zabudowanym, w latach sześćdziesiątych XX wieku urządzono na nim plac zabaw, natomiast obecnie nosi nazwę Plac Solidarności i znajduje się na nim (częściowo zagłębiony w ziemi) gmach Centrum Dialogu „Przełomy” – oddział Muzeum Narodowego. Za autobusem (i za kanciakiem) gotycki, salowy kościół św. Piotra i św. Pawła, który od 1946 roku jest kościołem polskokatolickim. Po prawej stronie kadru od 1849 roku istniał monumentalny gmach Teatru Miejskiego – rozebrano go w 1954 roku. Nad torami nie ma już niepotrzebnej sieci trakcyjnej, natomiast tory tramwajowe zlikwidowano ostatecznie po wybudowaniu Trasy Zamkowej.
Skan z albumu „Henryk Mąka, Szczecin Wczoraj Dziś Jutro, Wydawnictwo Interpress, Warszawa 1978” Brak informacji o autorze zdjęcia.

Autor: Marconi

Komentarze: 4

Jelcz 272 MEX #81

1970 - Szczecin, ulica Wernyhory. Lata 60-te lub 70-te XX wieku. Proszę o wszelkie sugestie dotyczące dokładnej daty zrobienia zdjęcia. Fotografia pochodzi z jednej z plansz dotyczących BHP kierowców autobusów. Plansze udostępnił Dariusz Walczak, a zeskanował Jacek Pudło.
Autor: zadzior

Komentarze: 3

Jelcz 272 MEX #98

1967 - Szczecin, Nabrzeże Wieleckie. W ramach noworocznego prezentu chciałbym przedstawić zdjęcie autorstwa Jerzego Bujnowskiego, zamieszczone w niepozornym albumiku "Szczecin 1945 i dziś", Wydawnictwo Interpress, Warszawa 1968. Album ten nabyłem kiedyś w jednym ze szczecińskich antykwariatów (już niestety nieistniejącym). Katedra, jeszcze z wypaloną częścią nawową. Dwa zatramwajowe Sany stoją na "tymczasowym" przystanku końcowym, obsługującym pasażerów chcących dostać się na prawobrzeże. Ta tymczasowość trwała od 1965 do 1973 roku, kiedy to modernizowano ulicę Gdańską (budowa dwupasmówki z osobnym torowiskiem oraz estakad nad torami kolejowymi). Po oddaniu do użytku nowej pętli autobusowo-tramwajowej przy Basenie Górniczym tramwaje tam powróciły i na owej pętli do dzisiaj utkwiły.
Autor: Marconi

Komentarze: 14

1970 - Szczecin, ul. Wielka (obecnie Wyszyńskiego). Z tej perspektywy, to wiele się tym miejscu nie zmieniło. Wymieniono latarnie, kostkę pokrył asfalt, torowisko tramwajowe jest również buspasem, a bloki pokrył wszędobylski styropian. Natomiast oba pojazdy przy odrobinie szczęścia można do dzisiaj spotkać na ulicach Szczecina. Dziękuję wszystkim za świąteczno - noworoczną podróż po Polsce utrwalonej na pocztówkach. Ale sprawa jest rozwojowa, ponieważ moja kolekcja cały czas się powiększa i mam nadzieję za jakiś czas wrzucić kolejna seryjkę. Fot. T. Biliński. Biuro Wydawnicze RUCH, 1970.
Autor: Marconi

Komentarze: 1

Fotogaleria Transportowa

Autobusy KMKM
Państwa:
Producenci:

Statystyki użytkownika:
Online: