Login: Password:
Remember me
Password not working or forgotten?
Na tej stronie używamy plików cookie Google, by móc świadczyć Ci usługi, personalizować reklamy i analizować ruch. Informacje o tym, jak korzystasz z tej strony, są udostępniane Google. Korzystając z niej, zgadzasz się na to.

Accept Reject Show me more information

Not logged in | Log in | Sign Up

Mercedes-Benz OC500RF / Tata Hispano Intea #KYG965
651407 Mercedes-Benz OC500RF / Tata Hispano Intea #KYG965
Built: 2010
Manufacturer Name: Hispano
Chassis:Mercedes-Benz OC500RF (634)
Body: Hispano Intea
Οργανισμός Συγκοινωνιών Επαρχίας Λευκωσίας - Λευκωσία (Lefkosía)
Author: fafax plRSS (0)Uploaded: 2013-10-10 14:48:10
Place: Λευκωσία (Lefkosía) / Λευκωσία (Lefkosía)    Transport Authority: ΤΟΜ     Route: ΒΔ
Width: 900, Height: 600File size: 178.95kB
5 october 2013 - Ακάκι, δρόμος B9, linia ΒΔ

Chyba wreszcie udało mi się rozkminić większość zagadek dotyczących linii podmiejskich w stolicy Cypru. Nazywają je tutaj "liniami asystującymi" (Βοηθητικά Δρομολόγια), co przekłada się na pierwszą literę "B" (zwaną u nas antycznie "betą") w oznaczeniu. Dzielą się one na trzy główne grupy - obsługujące dworzec Κρυονέρι (BK), dworzec Αρεδιού (BA) i linie obszaru zachodniego - Δυτική Περιοχή (BΔ). Do tego niesklasyfikowane pozostałe - Άλλα Δρομολόγια (ΒΑΔ).

Linie z dworców Κρυονέρι i Αρεδιού to sytuacja prosta - główna linia z miasta dociera do dworca, gdzie czeka na nią stadko busików, rozwożących po wszystkich wioskach. Co ciekawe, w rozkładach podaje się godzinę odjazdu z wioski, ale w kierunku powrotnym - godzinę, o której linia nadrzędna wyrusza z miasta. Jest to model klasyczny na Cyprze, tyle że w Larnace to są normalne "pełnoprawne" linie, a w Lemesos te przesiadkowe kursują z bardziej lub mniej konsekwentnym przypisaniem do linii głównej. Tu, w stolicy, mają oznaczenia składające się z symbolu (BK lub BA) i dwucyfrowego numeru, przy czym jest on stosowany tylko w rozkładzie przewoźnika, a tak naprawdę oznacza miejscowość, uszeregowaną w porządku alfabetycznym. I w rzeczywistości jeden taki busik obsługuje kilka miejscowości kolejno (więc teoretycznie kilka linii).

W przypadku obszaru zachodniego sytuacja jest ciekawsza, bo jest to spory kawałek terenu w wysokich górach, a rozkłady podają jako punkt początkowy tajemniczy przystanek Άνοιγμα Κολοκάση. Po długim poszukiwaniu odnalazłem pod tą nazwą duży parking w samym sercu stolicy, nota bene dość blisko dworca autobusów miejskich. Okazuje się zatem, że linie zachodnie jadą bezpośrednio z miasta, przy czym nie jest to bynajmniej stadko autobusów, lecz jeden, względnie dwa autobusy (w każdym razie w dni wolne jedzie jeden), a przesiadki do kolejnych miejscowości odbywają się po trasie. Mało tego, okazuje się, że już kilka razy ten jeden autobus fociłem, nie wiedząc co to. Jest to taki sympatyczny hispano habit, oznaczony nazwą miejscowości docelowej - Κακοπετριά, a na wyświetlaczu tylnym jedynie literą "Δ". Po drodze obsługuje kilka miejscowości, więc w zasadzie należałoby mu przypisać symbole wszystkich z nich (jak wymieniłem powyżej), choć dla niektórych z nich rozkład dzieli kursy na docierające do głównej drogi oraz do wioski (i wtedy pewnie jest przesiadka na busik wjeżdżający wgłąb miejscowości).

Linie kursują dość często (na styku województw wioski mają często nawet podwójną obsadę), a dzięki systemowi przesiadkowemu wszystko jest łatwe, przejrzyste i bajecznie tanie. Gdyby w Polsce ktoś kiedyś tak zorganizował komunikację regionalną, a nie zostawił PKS-ów samym sobie na nierentownym rynku, dziś bylibyśmy o dwie epoki do przodu.
pl gt

Comments

Send Your CommentUser functions
Your name:

Your message:

By sending this form you are accepting rules of this page
Share It: BloggerFacebook

Related Content

                                                   
Load the map!
Previous of this type | Previous Photo | Main Page | Next Photo | Next of this type
Link us
Forum style: [URL=http://phototrans.pl/14,651407,0,Mercedes_Benz_OC500RF___Tata_Hispano_Intea_KYG965.html][img]http://phototrans.pl/images/photos/original/611/651407.jpg[/img][/URL]
HTML: <a href="http://phototrans.pl/14,651407,0,Mercedes_Benz_OC500RF___Tata_Hispano_Intea_KYG965.html"><img border=1 src="http://phototrans.pl/images/photos/original/611/651407.jpg" alt="Taken from transport.wroc.biz"></a>