Login: Hasło:
Zapamiętaj mnie
Zapomniałeś hasła lub nie działa?
Na tej stronie używamy ciasteczek by móc świadczyć ci uslugi, personalizowac reklamy i analizować ruch. Informacje o tym, jak korzystasz z tej strony są udostępniane m. in. google. Korzystając z niej zgadzasz się na to.

Akceptuj Odrzuć Pokaż mi więcej informacji

Jestes niezalogowany | Zaloguj się | Zarejestruj się


UAB Vilniaus troleibusai

Informacje o przewoźniku

NazwaUAB Vilniaus troleibusai
SkrótVT
AdresŽolyno g. 15, LT-10209 Vilnius
MiastoVilnius
Strona WWWhttp://www.troleibusai.lt/
Telefon+370 5 2394700
Atrybuty przewoźnikaPrzewoźnik trolejbusowy
Inne informacjeImportant notice: all photos of VT and VA vehicles, taken after 2011-11-04, must be uploaded as belonging to „Vilniaus viešasis transportas“ (VVT). If necessary, vehicle data should be edited.

Za oficjalną datę otwarcia sieci trolejbusów w Wilnie przyjmuje się 27 listopada 1956 r. Pierwsze odcinki połączyły Dworzec (Stotis) z Antokolem (Antakalnis) i Zwierzyńcem (Žvėrynas). Uruchomione zostały trzy linie, ponumerowane od 1 do 3, łączące te pętle we wszystkich relacjach. W przeciągu kilkunastu kolejnych miesięcy dobudowano kolejnych tras, tak, że bardzo szybko sieć trolejbusów stała się szkieletem wileńskiej komunikacji miejskiej. Uruchomiono linie: wzdłuż ul. Basanowicza (Basanavičiaus g.) i al. Legionów (Savanorių prosp.) do pętli Wilcza Łapa (Vilkpedė), przedłużoną wkrótce do Dolnych Ponar (Žemieji Paneriai), od al. Giedymina (Gedimino pr.) przez ul. Wileńską (Vilniaus g.) i Most Zielony (Žaliasis tiltas) do ul. Kalwaryjskiej (Kalvarijų g.), a także drugą trasę w centrum biegnącą od Mostu Zielonego nabrzeżem Wilii a następnie przez Łukiszki (Lukiškės) i ul. Szwidrygajły (Švitrigailos g.) do ul. Nowogrodzkiej (Naugarduko g.) Na skraju Starego Miasta powstaje jeszcze krótka odnoga od pl. Katedralnego (Katedros aikštė) do pętli Popówka (Paupys). Trasę na Antokol wydłużono natomiast z pierwszej, tymczasowej pętli, znajdującej się przy ul. Promienistej (Tverečiaus g.), poprzez węzeł na skrzyżowaniu ul. Antokolskiej i Szosy Niemenczyńskiej (Nemenčinės plentas) aż do plaży Wołokumpie (Valakupiai). Większość trolejbusów kończyła jednak bieg na wspomnianym węźle, a na plaże jedynie latem docierała wydłużana wówczas linia nr 3. W późniejszym okresie uruchomiono została ona skrócona na stałe do pętli Antokol, w zamian uruchomiono oddzielną linię 14 w relacji Antokol – Wołokumpie.

Następne lata to dalszy rozwój sieci, przede wszystkim do budowanych na obrzeżach miasta wielkich osiedli mieszkaniowych. W połowie lat 60. otwarto trasę przez most i ul. Żyrmuńską do pętli Żyrmuny (Žirmūnai). Skierowano tam linię 8 z Popówki i uruchomiono dwie nowe linie: 12 do Dolnych Ponar i 13 do ul. Nowogrodzkiej. Rozpoczęto także pierwszy etap budowy trasy w zachodniej części Wilna, wzdłuż al. Wolności (Laisvės pr.). Pierwsza pętla zlokalizowana była na osiedlu Leszczynianki (Lazdynai), nieopodal obecnego przystanku „Droga Mleczna” (Paukščių takas) a docierały do niej trolejbusy linii nr 9. Wkrótce powstała także nowy odcinek w południowej części centrum, z dworca przez ul. Chopina (Šopeno g.), Kowieńską (Kauno g.) i ul. Żemajtie (Žemaitės g.) Tym samym uzyskano połączenie dworca do Dolnych Ponar – linia 15 i Leszczynianek – linia 16. Jeszcze jedną zrealizowaną w tym rejonie inwestycją było wydłużenie sieci do pętli Nowy Świat (Naujininkai). Skierowano tam wówczas linię 10 i uruchomiono jeszcze jedną nową – 17, która połączyła Nowy Świat z Żyrmunami.

Na przełomie lat 60. i 70. sieć trolejbusów powiększyła się także w północnym rejonie miasta. Linię na ul. Kalwaryjskiej wydłużono z dotychczasowej pętli przy skrzyżowaniu z ul. Grunwaldzką poprzez ul. Żołnierską (Kareivių g.) i Most Wołokumpski (Valakupių tiltas) aż do węzła na Antokolu. Początkowo większośc linii (5, 6, 10) kończyła jednak bieg przy skrzyżowaniu ul. Żołnierskiej i Werkowskiej (Verkių g,) , a na Antokol docierała tylko linia 11. Dopiero w latach 80. dobudowano jednokierunkowy odcinek wzdłuż ul. Werkowskiej, dzięki czemu trolejbusy linii 5 i 6 wykonywały pętle dookoła północnej części osiedla Żyrmuny.

W latach 70. sieć trolejbusów najbardziej rozwinęła się w zachodniej części miasta gdzie powstawały największe wileńskie osiedla mieszkaniowe. Linię wzdłuż al. Wolności wydłużono do pętli nieopodal budowanej wówczas jeszcze Wieży Telewizyjnej, następnie powstała równoległa linia do pętli Karolinki (Karoliniškės) wzdłuż ul. Asanavičiutės a trasę na al. Wolności po raz kolejny wydłużono do pętli Wierszuliszki (Viršuliškės). Zbudowano także linię na ul. Narbutta (Narbuto g.) łącząc al. Wolności ze Zwierzyńcem. Wydłużono wówczas do Karolinek linię 3. Natomiast do Wierszuliszek oprócz istniejącej już 16-ki dotarła także nowa linia 18, łącząc je w godzinach szczytu z przemysłowym rejonem Ponar.

Na początku lat 80. zreorganizowano także ruch w Ponarach Dolnych. Powstała wówczas pętla uliczna z niewielkim placem postojowym przy ul. Olkiennickiej (Valkininkų g,). Pozwoliło to na bezkolizyjne zawracanie trolejbusów, które przejeżdżały w ten sposób pod wiaduktem wylotowej szosy w kierunku Kowna i Trok. Zbudowano te odcinek od ul. Olkiennickiej do ul. Krzemiennej (Titnago g.), na który skierowano linie 6 i 15. Zrealizowano także jeszcze jedną inwestycję w rejonie zachodnich osiedli – odgałęzienie od al. Wolności wzdłuż ul. Justynowskiej (Justiniškiu g.) do pętli Justyniszki (Justiniškės). Początkowo kursowała tam jedynie linia 18, po kilku latach nową trasę połączyła z dworcem przez Zwierzyniec także linia 7. Pod koniec 1985 r. przy ul. Justynowskiej otwarta została druga zajezdnia trolejbusowa.

Pod koniec lat 80. linia na Zwierzyniec została przełożona z al. Giedymina i ul. Mickiewicza na nowy most Lubarta (Liubarto tiltas) i ul. Jasińskiego (Jasinskio g.). Otwarto wówczas także jeszcze jeden nowy odcinek: ze Zwierzyńca poprzez al. Konstytucji (Konstitucijos pr.) do ul. Żyrmuńskiej. W 1990 r. wydłużono trasę z Wierszuliszek do pętli Poszyłajcie (Pašilaičiai).

Trudna sytuacja ekonomiczna odrodzonego państwa litewskiego po 1991 r. z pewnością negatywnie odbiło się na kondycji trolejbusów. Brak środków spowodował przerwanie dostaw nowego taboru, budowy kolejnych tras i ograniczanie częstotliwości kursowania. Sytuacja powoli jednak polepszała się. Dzięki pomocy budżetu centralnego znów rozpoczęły się spore dostawy nowych wozów. Wznowiono także inwestycje w zakresie nowych odcinków: wydłużono trasę wzdłuż ul. Justynowskiej do pętli przy ul. Skalowskiej (Skalvių g.), sieć trakcyjną rozwieszono także na nowowybudowanym Moście Borowym (Šilo tiltas) który połączył ul. Żyrmuńską i Antokolską. Uruchomiono wówczas po raz pierwszy od kilkunastu lat nową linię, oznaczoną numerem 19, na trasie Antokol – Poszyłajcie.

W 2000 r. doszło do zmian w rejonie Antokolu. Zlikwidowano wówczas plażową trasę do Wołokumpia, w zamian jednak powstała znacznie bardziej potrzebna i planowana już od dawna linia do miasteczka studenckiego „Saulėtekis”. Wydłużono tam linię 2 i 19, a także uruchomiono nową linię 14 (która wcześniej obsługiwała Wołokumpie). W zachodniej części miasta przywrócono także zawieszoną linię 1, która połączyła Dworzec, Zwierzyniec i Karolinki. Kondycja przedsiębiorstwa trolejbusowego polepszała się dzięki zakupom nowych wozów i zwiększaniu częstotliwości kursowania. Niestety, w 2002 r. podjęto niezbyt przemyślaną decyzję o całkowitym wycofaniu trolejbusów z al. Giedymina, pl. Katedralnego i linii do Popówki. Na czas prac remontowych zamknięta była również trasa na ul. Zygmuntowskiej (Žygimantų g.) i Kościuszki, momentami także odcinek wzdłuż ul. Wileńskiej i Jagiełły, co znacznie utrudniało korzystanie z trolejbusów i deorganizowało ich ruch. Ostatecznie jednak od 01.09.2004 przywrócono podstawowe trasy wszystkim liniom, oczywiście za wyjątkiem wyżej wymienionych zlikwidowanych odcinków. Uruchomiono także ostatni jak na razie nowy fragment sieci – krótkie odgałęzienie od ul. Żyrmuńskiej do pętli Miasteczko Północne (Šiaurės miestelis). Do nowej pętli dotarła z pętli Poszyłajcie reaktywowana linia 8.

Kolejne lata nie przyniosły już żadnych istotniejszych zmian w funkcjonowaniu trolejbusów; odtnować można zamianę krańców w Ponarach dla linii 12 i 18 (01.05.2005; linia 18 od tego momentu zaczęła kursować przez cały dzień, 7 dni w tygodniu) oraz uruchomienie nowej linii 20 w relacji Dworzec - Żyrmuny (04.08.2009). Poważne kłopoty finansowe przedsiębiorstwa odnotowane w ostatnim czasie jak na razie hamują rozbudowę sieci i zakupy nowego taboru - od czasu dostarczenia w latach 2004-06 45 Solarisów Trollino 15 do Wilna trafiło jedynie kilkanaście używanych 14Tr z Czech. W efekcie kryzysu ograniczone zostały godziny kursowania komunikacji miejskiej. W dniu 01.02.2010 zlikwidowano linię 15, a na linii 18 wydzielono kursy skrócone do pętli Dolne Ponary, oznaczone jako \\\\\\\\\\\\\\\"18A\\\\\\\\\\\\\\\". Maksymalne uruchomienie w godzinach szczytu wynosi obecnie 225 wozów, o 35 mniej niż jeszcze trzy lata temu.

Schematy


Vilnius trolleybus network scheme, 05.1986
1 maj 1986 - 31 maj 1986
Autor: Jarosz

Wilno - schemat sieci trolejbusowej, 10.2004
1 październik 2004 - 31 październik 2004
Autor: Jarosz

Wilno, schemat publicznej komunikacji miejskiej
wrzesień 2009 - 31 styczeń 2010
Autor: Jarosz

Wilno, trolejbus + autobus
1 luty 2010 -
Autor: Jarosz

Liniennetzplan in Vilnius
1 wrzesień 2011 -
Autor: kapilander

Szukaj pojazdu

Nazwa pojazdu, numer rejestracyjny, taborowy lub numer podwozia (Użyj * jako zamiennika dowolnego znaku)

Lista pojazdów

Aktualna flota

Historyczna flota

Trolejbus
Numery taboroweNazwa modeluProducentNadwoziePodwozieSilnikSkrzynia biegów
Osprzęt
Wprowadzenie do ruchuRok wycofaniaZdjęcia
348-2351 Škoda 9Tr24ŠkodaŠkoda 9TrŠkoda 9TrŠkoda 2 AL 2943 rN1978?Nie ma zdjęcia0/10
1674-2718 Solaris Trollino 15ACSolarisSolaris Urbino 15Solaris Urbino 15Pragoimex TAM 1050C620042011
Zobacz wszystkie
0/45
1405-2559 Škoda 14Tr02ŠkodaŠkoda 14TrŠkoda 14TrŠkoda 6 AL 2943 rN19822011
Zobacz wszystkie
0/154
1651-2673 Škoda 14Tr17/6MŠkodaŠkoda 14TrŠkoda 14TrŠkoda 6 AL 2943 rN19992011
Zobacz wszystkie
0/23
1101-2571 Škoda 14Tr05ŠkodaŠkoda 14TrŠkoda 14TrŠkoda 6 AL 2943 rN19932011
Zobacz wszystkie
0/9
1103-2126 Škoda 14Tr08/6ŠkodaŠkoda 14TrŠkoda 14TrŠkoda 6 AL 2943 rN20042011
Zobacz wszystkie
0/4
1118-2566 Škoda 14Tr11/6ŠkodaŠkoda 14TrŠkoda 14TrŠkoda 6 AL 2943 rN19902011
Zobacz wszystkie
0/15
1108-2128 Škoda 14Tr10/6ŠkodaŠkoda 14TrŠkoda 14TrŠkoda 6 AL 2943 rN20042011
Zobacz wszystkie
0/18
1133-2649 Škoda 14Tr13/6ŠkodaŠkoda 14TrŠkoda 14TrŠkoda 6 AL 2943 rN19952011
Zobacz wszystkie
0/62
1401-2584 Škoda 14Tr07ŠkodaŠkoda 14TrŠkoda 14TrŠkoda 6 AL 2943 rN19942011
Zobacz wszystkie
0/11
1400-2580 Škoda 14Tr01ŠkodaŠkoda 14TrŠkoda 14TrŠkoda 6 AL 2943 rN19822011
Zobacz wszystkie
0/8
396-2189 Škoda 9TrH29ŠkodaŠkoda 9TrŠkoda 9TrŠkoda 2 AL 2943 rN19802011
Zobacz wszystkie
0/22
359-2364 Škoda 9TrH27ŠkodaŠkoda 9TrŠkoda 9TrŠkoda 2 AL 2943 rN19792006
Zobacz wszystkie
0/42
203-2237 Škoda 9Tr17ŠkodaŠkoda 9TrŠkoda 9TrŠkoda 2 AL 2943 rN1971?Nie ma zdjęcia0/54
1601-2604 Škoda 15Tr03/6ŠkodaŠkoda 15TrŠkoda 15TrŠkoda 9 AL 2943 rN19912011
Zobacz wszystkie
0/5
2443-2445 Škoda 14Tr06ŠkodaŠkoda 14TrŠkoda 14TrŠkoda 6 AL 2943 rN19862011
Zobacz wszystkie
0/3
1650 Jelcz 120MT/EJelczJelcz 120MJelcz 120M19982011
Zobacz wszystkie
0/1
257-1275 Škoda 9Tr18ŠkodaŠkoda 9TrŠkoda 9TrŠkoda 2 AL 2943 rN1973?
Zobacz wszystkie
0/20
325-1332 Škoda 9Tr21ŠkodaŠkoda 9TrŠkoda 9TrŠkoda 2 AL 2943 rN1975?
Zobacz wszystkie
0/15
336-2341 Škoda 9Tr22ŠkodaŠkoda 9TrŠkoda 9TrŠkoda 2 AL 2943 rN1976?
Zobacz wszystkie
0/12
139-2148 Škoda 9Tr11ŠkodaŠkoda 9TrŠkoda 9TrŠkoda 2 AL 2943 rN1967?Nie ma zdjęcia0/17
161-2170 Škoda 9Tr12ŠkodaŠkoda 9TrŠkoda 9TrŠkoda 2 AL 2943 rN1968?Nie ma zdjęcia0/10
171-2190 Škoda 9Tr14ŠkodaŠkoda 9TrŠkoda 9TrŠkoda 2 AL 2943 rN1968?Nie ma zdjęcia0/20
197-2199 Škoda 9Tr15ŠkodaŠkoda 9TrŠkoda 9TrŠkoda 2 AL 2943 rN1970?Nie ma zdjęcia0/10
278-2289 Škoda 9Tr19ŠkodaŠkoda 9TrŠkoda 9TrŠkoda 2 AL 2943 rN1973?
Zobacz wszystkie
0/30
306-2318 Škoda 9Tr20ŠkodaŠkoda 9TrŠkoda 9TrŠkoda 2 AL 2943 rN1974?Nie ma zdjęcia0/15
119-2130 Škoda 9Tr9ŠkodaŠkoda 9TrŠkoda 9TrŠkoda 2 AL 2943 rN1966?Nie ma zdjęcia0/20
48-57 Škoda 8Tr10ŠkodaŠkoda 8Tr1960?Nie ma zdjęcia0/10
58-62 Škoda 8Tr12ŠkodaŠkoda 8Tr1961?Nie ma zdjęcia0/5
156-160 Škoda 9TrŠkodaŠkoda 9TrŠkoda 9Tr??Nie ma zdjęcia0/5
63-72 Škoda 9Tr0ŠkodaŠkoda 9TrŠkoda 9TrŠkoda 2 AL 2943 rN1961?Nie ma zdjęcia0/10
73,74 Škoda 9Tr1ŠkodaŠkoda 9TrŠkoda 9TrŠkoda 2 AL 2943 rN1962?Nie ma zdjęcia0/2
75-89 Škoda 9Tr2ŠkodaŠkoda 9TrŠkoda 9TrŠkoda 2 AL 2943 rN1962?Nie ma zdjęcia0/15
90-96 Škoda 9Tr3ŠkodaŠkoda 9TrŠkoda 9TrŠkoda 2 AL 2943 rN1963?Nie ma zdjęcia0/7
97-106 Škoda 9Tr5ŠkodaŠkoda 9TrŠkoda 9TrŠkoda 2 AL 2943 rN1964?Nie ma zdjęcia0/10
107-118 Škoda 9Tr7ŠkodaŠkoda 9TrŠkoda 9TrŠkoda 2 AL 2943 rN1965?Nie ma zdjęcia0/12
1-47 МТБ-82ДЗиУMultiple МТБ-82Динамо ДК-202Б1956?Nie ma zdjęcia0/47
133-156 Gräf & Stift GE110 M16Gräf & Stift19921995Nie ma zdjęcia0/2
1719,1720 Amber Vilnis 12ACVTМАЗ 203МАЗ 203Динамо ДК-211БМ20112011Nie ma zdjęcia0/2
Inny Pojazd
Numery taboroweNazwa modeluProducentNadwoziePodwozieSilnikSkrzynia biegów
Osprzęt
Wprowadzenie do ruchuRok wycofaniaZdjęcia
5-R2 ?Technical EquipmentTechnicalTechnical Equipment19922011Nie ma zdjęcia0/5
Autobus
Numery taboroweNazwa modeluProducentNadwoziePodwozieSilnikSkrzynia biegów
Osprzęt
Wprowadzenie do ruchuRok wycofaniaZdjęcia
Nieznany ?Ikarus 280.26IkarusIkarus 280Ikarus 280Rába D2156HM6UCsepel ASH-75-21997?
Zobacz wszystkie
0/1
Nieznany ?Citroën Jumper IICitroënCitroën Jumper IICitroën Jumper II20112012Nie ma zdjęcia0/2
Nieznany ?Peugeot Boxer IPeugeotPeugeot Boxer IPeugeot Boxer I20012012Nie ma zdjęcia0/7

Wypożyczenia

Infrastruktura