Koleżanki i Koledzy!

Na początku grudnia br. wydana została nowa książka o warszawskich tramwajach. Publikacja nosi tytuł "Tramwaje powojennej Warszawy 1945-1975". Jest to kolejna monografia poświęcona temu typowi transportu w stolicy (po książkach o tramwajach konnych, czasach okupacyjnych oraz komunikacji w getcie). Tym razem "na tapetę" wzięty został okres PRL-u, a dokładnie lata 1945-1975.

Książka napisana została przez Dariusza Walczaka przy współudziale kilku innych osób. Ma blisko 370 stron i twardą okładkę (papier kredowy, format A4). Zawiera kilkaset archiwalnych, często unikatowych i po raz pierwszy publikowanych fotografii (wielokrotnie są to zdjęcia np. po raz pierwszy przedstawiające konkretne lokalizacje), a także m.in. rysunki i schematy taboru, układy torowe, notki biograficzne, zestawienia taboru, skany biletów, informacje nt. zajezdni oraz tramwajarzy jako grupy zawodowej oraz wiele innych ciekawostek. W poszczególnych rozdziałach znajdziemy też informacje o MZK tuż po wojnie, ściąganiu i odbudowie taboru, liniach i trasach tramwajowych, administracji MZK, taborze (wszystkie typy klasycznych wozów silnikowych i doczepnych + wozy 13N i początki 105N), "najgłośniejszych" wypadkach etc.

Publikacja jest "dopieszczona" pod każdym względem - wydawniczym, zdjęciowym i merytorycznym. Polecana jest zarówno pasjonatom komunikacji miejskiej, jak i historykom i varsavianistom. Zwłaszcza, że gromadzone przez wiele lat materiały często dopiero teraz ujrzały światło dzienne. Książka robi wrażenie, bo z pewnością jest to pierwsza publikacja tak kompleksowo opisująca niemal każdy aspekt powojennej warszawskiej komunikacji tramwajowej.

Osoby interesujące się okresem Polski Ludowej, a zainteresowane nabyciem tej publikacji w promocyjnej cenie proszone są o kontakt (preferowana forma mailowa) z Kolegą Liptonem.

Powrót